Ume Preparatory Academy

State Championships

UME Preparatory Academy Athletics

Team & Individual State Champions & Top Finishes

 

State Championships

2018-2019

Varsity 6-Man Football Team:

Texas Independent 6-Man State Championship Game: UME Prep 59 Claude ISD 44

11/10/18

Texas Charter School Academic & Athletic League 6-Man State Championship Game: UME Prep 71 Brooks Collegiate Academy San Antonio 53

11/16/18  

*Team Roster: Brayden Ellis, Ethan Garrett, Cauvery Bammel, Eliija Henderson, Omar Herrera, Andrew Morgan, Isaac Perez, Rodrigo Queiroz, Lucas Santos, Malachi Sutton, Levi Chun, Max Colvard, Kenji Fujiwara, Ernesto Garcia, Ben Kauffman, Noah Long, Guerin Smith, Jack Pulis, Haden Reno, Bellis Heier, Connor Chapman, Asher Currens, Isaiah Marquez, Pierce Tolley, Philip Norman, Gavin Garrett

Varsity Cheer Team:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Cheerleading Championship

12/1/18 

* Team Roster: Caitlyn Black, Sidney Paoli, Macy Rodnitzky, Cierra Guerrero, Samantha Esparza, Lilly Jeffries, Nyla Khalid, Emma Larson, Naomi Long, Lauren Burkey, Briana Escobedo, Julia Grace, Faith Hart, Juliet Pulis, Sophia Romo, Mylah Smith, Peoni Bui, Cloe Terrell 

   

2015-2016

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/20/16

*Matt Fennig, Varsity Boys Long Jump Individual State Champion

*Kainan Joubert, Varsity Boys Discus Individual State Champion   

 

2014-2015

Varsity Boys Track & Field:   

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/28/15 

*Team Roster: Cade Bethmann, Kevin Chandlee, Matt Fennig, David Saunders, Caleb LaCava, Andrew Graves;  Varsity Boys Track & Field Team State Championship

*Caleb LaCava, Varsity Boys Triple Jump Individual State Champion

*Matt Fennig, Varsity Boys Long Jump Individual State Champion

*Cade Bethmann, Varsity Boys 800 Meter Individual State Champion

*Cade Bethmann, Varsity Boys 1600 Meter Individual State Champion

Varsity Boys Track & Field:   

Texas Christian Athletic Fellowship: State Championship Track & Field Meet

4/25/15

*Cade Bethmann, Varsity Boys 800 Meter Individual State Champion

*Cade Bethmann, Varsity Boys 1600 Meter Individual State Champion

Junior Varsity Boys Cross-Country:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Cross Country Meet

10/18/14

*Team Roster: Stephen McConnell, Cade Bethmann, Andrew McConnell, Ethan Garrett, Ian Reese; Junior Varsity Boys Cross Country Team State Championship

*Cade Bethmann, Junior Varsity Boys Cross Country Individual State Champion

 

2013-2014

Junior Varsity Girls Cross-Country:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Cross Country Meet

2/8/14

*Alethea Carlton, Junior Varsity Girls Cross Country Individual State Champion

*Cade Bethmann, Junior Varsity Boys Cross Country Individual State Champion 

Varsity Girls Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/1/14

*Team Roster: Miranda Wood, Bethany Hinton, Abigail Kauffman, Alethea Carlton; Varsity Girls Track & Field 4X400 Meter Relay Team State Champions 

*Abigail Kauffman, Varsity Girls 1600 Meter Individual State Champion

*Maddi Taylor, Varsity Girls Discus Individual State Champion

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/1/14

*Cade Bethmann, Varsity Boys 800 Meter Individual State Champion

*Cade Bethmann, Varsity Boys 1600 Meter Individual State Champion

*Caleb LaCava, Varsity Boys Triple Jump Individual State Champion

 

2012-2013

Junior High Girls Track & Field: 

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/2/13

*Maddi Taylor, Junior High Girls Discus Individual State Champion

Junior High Boys Track & Field: 

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/2/13

*Cade Bethmann, Junior High Boys 800 Meter Individual State Champion

*Cade Bethmann, Junior High Boys 1600 Meter Individual State Champion

*Matt Fennig, Junior High Boys Long Jump Individual State Champion

*Lucas Glenn, Junior High Boys Discus Individual State Champion

 

State Runner-Up

2017-2018

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/24/18

*Kainan Joubert, Varsity Boys Discus Individual State Runner-Up

Junior High Girls Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/24/18

*Emily Stanford, Junior High Girls Discus Individual State Runner-Up

 

2016-2017

Varsity Boys Track & Field:

Texas Christian Athletic Fellowship: State Championship Track & Field Meet

4/22/17

*Levente Chun, Varsity Boys 400 Meter Individual State Runner-Up

Varsity 6-Man Football Team:

Texas Charter School Academic & Athletic League State Championship Game: UME Prep 0 Inspired Vision Academy 38 

11/14/16

*Team Roster: Brian Barker, Kevin Chandlee, Logan Barker, Chandler Fleming, Andrew Morgan, Ethan Garrett, Logan Brandon, Max Colvard, Noah Long

 

2015-2016

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/20/16

*Matt Fennig, Varsity Boys Triple Jump Individual State Runner-Up

Junior High Girls Golf:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Golf Tournament

4/26/16

*Micaiah Joubert, Junior High Girls Golf Individual State Runner-Up 

 

2014-2015

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet 

2/28/15

*Team Roster: Andrew Graves, Matt Fennig, Cade Bethmann, Caleb LaCava; Varsity Boys Track & Field 4X400 Meter Relay Team State Runner-Up

*Team Roster: David Saunders, Kevin Chandlee, Matt Fennig, Caleb LaCava; Varsity Boys Track & Field 4X200 Meter Relay Team State Runner-Up

Varsity Girls Track & Field: 

Texas Christian Athletic Fellowship: State Championship Track & Field Meet

4/25/15

*Team Roster: Makinley Eddlemon, Treasure Bammel, Miranda Wood, Adyson Barker; Varsity Girls Track & Field 4X400 Meter Relay Team State Runner-Up 

 

2013-2014

Junior Varsity Girls Cross-Country:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Cross Country Meet

2/8/14

*Team Roster: Alethea Carlton, Abigail Kauffman; Junior Varsity Girls Cross Country Team State Runner-Up

*Abigail Kauffman, Junior Varsity Girls Cross Country Individual State Runner-Up 

Junior High Girls Cross-Country:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Cross Country Meet

2/8/14

*Team Roster: Makinley Eddlemon, Selena Brown, Adyson Barker, Heaven Scaife, Taylor Nordmoe; Junior High Girls Cross Country Team State Runner-Up

Varsity Girls Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/1/14 

*Team Roster: Maddi Taylor, Alethea Carlton, Abigail Kauffman, Miranda Wood, Bethany Hinton; Varsity Girls Track & Field Team State Runner-Up

*Alethea Carlton, Varsity Girls 3200 Meter Individual State Runner-Up

*Alethea Carlton, Varsity Girls 400 Meter Individual State Runner-Up

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/1/14 

*Andrew Graves, Varsity Boys 3200 Meter Individual State Runner-Up

Junior Varsity Flag Football Team:

Texas Charter School Academic & Athletic League State Championship Game: UME Prep 29 Texas Empowerment Academy Austin 41 

11/9/13 

*Team Roster: Joseph Fontenot, Matt Fennig, David Saunders, Kevin Chandlee, Jesse Phipps, Logan Barker, Kaden Cartwright, Brian Barker, John Williams, Ethan Minter, Isaiah Ogren, Andrew Graves

 

2012-2013

Junior High Boys Track & Field: 

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/2/13

*Team Roster: Cade Bethmann, Matt Fennig, Lucas Glenn, Caleb LaCava, Andrew Graves; Junior High Boys Track & Field Team State Runner-Up 

*Team Roster: Cade Bethmann, Andrew Graves, Caleb LaCava, Matt Fennig; Junior High Boys Track & Field 4X400 Meter Relay Team State Runner-Up 

*Caleb LaCava, Junior High Boys 400 Meter Individual State Runner-Up

*Lucas Glenn, Junior High Boys Shot Put Individual State Runner-Up

Junior High Girls Track & Field: 

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/2/13

*Maddi Taylor, Junior High Girls Shot Put Individual State Runner-Up

 

State 3rd Place

2017-2018

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/24/18

*Levente Chun, Varsity Boys Triple Jump Individual State 3rd Place

 

2016-2017

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/25/17

*Kainan Joubert, Varsity Boys Discus Individual State 3rd Place 

Varsity Boys Cross Country:

Texas Christian Athletic Fellowship: State Championship Cross Country Meet

10/28/16

*Team Roster: Ian Reese, Zack Johnson, William Horton, Matthew Mannix, James Coulter, Levente Chun; Varsity Boys Cross Country Team State 3rd Place

 

2015-2016

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/20/16

*Team Roster: Matt Fennig, Kevin Chandlee, Andrew Graves, Kainan Joubert, Andrew McConnell, Cauvery Bammel; Varsity Boys Track & Field Team State 3rd Place

 

2014-2015

Varsity Girls Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

2/28/15

*Miranda Wood, Varsity Girls Triple Jump Individual State 3rd Place 

Varsity Boys Track & Field:

Texas Christian Athletic Fellowship: State Championship Track & Field Meet

4/25/15

*Kevin Chandlee, Varsity Boys 800 Meter Individual State 3rd Place

 

2013-2014

Varsity Girls Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/1/14

*Miranda Wood, Varsity Girls Triple Jump Individual State 3rd Place

*Abigail Kauffman, Varsity Girls 800 Meter Individual State 3rd Place

Varsity Boys Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/1/14

*Team Roster: Matt Fennig, Andrew Graves, Cade Bethmann, Caleb LaCava; Varsity Boys Track & Field 4X400 Meter Relay Team State 3rd Place 

*Lucas Glenn, Varsity Boys Shot Put Individual State 3rd Place 

 

2012-2013

Junior High Girls Track & Field:

Texas Charter School Academic & Athletic League: State Championship Track & Field Meet

3/2/13

*Emma Tessier, Junior High Girls 1600 Meter Individual State 3rd Place