Volleyball

UME Prep Volleyball    Varsity Max Preps Home Page

Varsity Standings

Varsity Volleyball
 
Head Coach: Myra Norman
Assistant Coach: Rhett Holland
 
Gate Fees for Home games: Adults $3, Students, Senior Citizens & Veterans $2, children under Kinder and UME Prep Staff are free
 
TCSAAL District 3 - UME Prep, Advantage Academy Grand Prairie East, ILT Arlington High, Harmony Academy Dallas, Uplift Infinity Prep Irving, Young Women's Leadership Academy Grand Prairie 
 
2021 Regular Season Schedule
 
Date Time Match-Up Win/Loss Location
8/20 8:00 AM UME vs. Faith Family OC 3-0/Win 1305 N. Center St, Arl.
8/20 10:00 AM UME vs. Uplift North Hills 3-0/Win 1305 N. Center St, Arl.
8/20 12:00 PM UME vs. Southwest HS FW 2-1/Win 1305 N. Center St, Arl.
8/21 11:00 AM UME vs. South Hills HS FW 2-1/Loss 1305 N. Center St, Arl.
8/21 1:00 PM UME vs. Newman Cedar Hill 2-0/Loss 1305 N. Center St, Arl.
8/21 2:30 PM UME vs. Dunbar HS FW 2-1/Loss 1305 N. Center St, Arl.
8/26 5:30 PM Wylie Prep Christian @ UME 3-0/Win 3838 Spur 408, Dallas
8/31 6:00 PM UME @ Chisholm Trail  3-0/Win 401 Old Betsy Rd, Keene
9/2 6:00 PM UME @ Newman Cedar Hill 3-0/Win 1114 W. FM 1382, CH
9/7 7:00 PM Cleburne JCSA @ UME  3-0/Win 3838 Spur 408, Dallas
9/17 5:00 PM UME @ Founders Mesquite 3-0/Win 790 Windbell Circle, Mes.
9/21 6:30 PM ILT Arlington @ UME  3-0/Win 3838 Spur 408, Dallas 
9/24 5:30 PM Advantage GP @ UME  3-0/Win 3838 Spur 408, Dallas 
9/28 6:30 PM UME @ Young Women's   3-1/Win 1204 E. Marshall Dr, GP 
10/1 7:00 PM UME @ Harmony Dallas  3-0/Win  8120 W. Camp Wisdom 
10/4 6:30 PM Burton Adventist @ UME  3-1/Loss  3838 Spur 408, Dallas
10/5
6:30 PM Uplift Infinity @ UME   3-0/Win  3838 Spur 408, Dallas
10/14 6:30 PM UME @ ILT Arlington 3-1/Win  2851 Ragland Rd, GP
10/19 6:30 PM UME @ Uplift Infinity 3-0/Win  1401 S. MacArthur Irv.
10/22 6:30 PM Harmony Dallas @ UME 3-0/Win  3838 Spur 408, Dallas
10/26 6:30 PM Young Women's @ UME 3-0/Win  3838 Spur 408, Dallas 
10/29 5:30 PM UME @ Advantage GP 3-0/Win 300 W. Pioneer Pkwy.

TAIAO Division 2 State Tournament Pool Play:
15 – October UME Prep vs. San Antonio Saints Home School; 2-0/Loss
15 – October UME Prep vs. Headwaters School Austin; 2-0/Win
TAIAO Division 2 State Tournament Bracket Game:
16 – October UME Prep vs. Founders Academy Leander; 2-0/Loss

TAIAO Division 2 State Tournament 5th/6th Place Game:

16 – October UME Prep vs. Tribe Warriors Home School; 2-0/Win 
Tournament was held at the Round Rock Sports Center
TAIAO Division 2 State Tournament 5th Place
TCSAAL District 3 Record: 10-0
TCSAAL District 3 Champions
TCSAAL Regional Playoffs Quarterfinal Round Game:
2 – November UME Prep vs. Uplift Luna Prep; 3-0/Win

TCSAAL Regional Playoffs Quarterfinal Round Game:

4 – November UME Prep vs. Founders Academy Lewisville; 3-2/Loss   
Game was played at UME Prep Dallas

TCSAAL Regional Tournament Playoffs Final Four

Overall Season Record: 21-7 

 

Team Roster
Addison Holland, 12th, #11
Chaya Vogel, 12th, #13 
Madyson Mitchell, 12th, #9
Chaise Collins, 11th, #6
Maddy Cisneros, 11th, #14
Rebekah Hubbard, 11th, #10
Sophia Chavarria, 11th, #3
Adelynn Norman, 11th, #12
Sophia Ndjerareou, 10th, #8
Odelia Vogel, 10th, #7
Rylee Norman, 9th, #4
Katie Simmons, 9th, #2
 
2022 Regular Season Schedule
 
Date Time Match-Up Win/Loss Location
8/12 5:00 PM UME @ Newman Cedar Hill   1114 W. FM 1382, CH
8/16 6:30 PM UME @ Uplift Summit    1305 N. Center St, Arlington
8/20 6:30 PM Uplift Summit @ UME   3838 Spur 408, Dallas
8/30 6:30 PM Newman Cedar Hill @ UME   3838 Spur 408, Dallas
9/13 6:30 PM UME @ Uplift Hampton   8915 S. Hampton Rd, Dallas
 
Junior Varsity Volleyball
 
Coach: Rhett Holland
 
 
Gate Fees for Home games: Adults $3, Students, Senior Citizens & Veterans $2, children under Kinder and UME Prep Staff are free
 
TCSAAL District 5 - UME Prep, KIPP Academy Oak Cliff, ILT Arlington High, Harmony Academy Dallas, Young Women's Leadership Academy Grand Prairie 
 
2021 Regular Season Schedule
 
Date Time Match-Up Win/Loss Location
8/31 5:00 PM UME @ Chisholm Trail 2-0/Loss 401 Old Betsy Rd, Keene
9/7 4:30 PM Cleburne JCSA @ UME 2-0/Loss 3838 Spur 408, Dallas
9/21 5:30 PM ILT Arlington @ UME  2-0/Win 3838 Spur 408, Dallas
9/28 5:30 PM UME @ Young Women's 2-0/Loss  1204 E. Marshall Dr, GP
10/1 6:00 PM UME @ Harmony Dallas 2-0/Win  8120 W. Camp Wisdom
10/4 5:00 PM Burton Adventist @ UME 2-0/Loss 3838 Spur 408, Dallas
10/5 5:30 PM KIPP Oak Cliff @ UME 2-0/Win 3838 Spur 408, Dallas
10/14 5:30 PM UME @ ILT Arlington 2-0/Win  2851 Ragland Rd, GP
10/19 5:30 PM UME @ KIPP Oak Cliff   2-0/Win  1700 S. Main St, Duncanville
10/22 5:30 PM Harmony Dallas @ UME 2-0/Win  3838 Spur 408, Dallas 
10/26 5:30 PM Young Women's @ UME 2-1/Loss 3838 Spur 408, Dallas

TCSAAL District 5 Record: 6-2
TCSAAL District 5 Runner-up
TCSAAL Regional Playoffs Quarterfinal Round Game:
1 – November UME Prep vs. Founders Academy Flower Mound; 2-0/Loss
Game was played at Founders Academy Flower Mound 

TCSAAL Regional Tournament Playoffs Elite Eight
Overall Season Record: 6-6
 
Team Roster
Ella Guia, 11th, #15
Brianna Hampton, 11th, #14
Taylor Sanders, 11th, #13
Kassia Metzger, 11th, #3
Amaiah Phillips, 10th, #11  
Campbell Ignatz, 9th, #9
Sophia Cano, 9th, #16
Kaitlyn Maxson, 9th, #4
Hannah Lakatos, 9th, #6
Audri Aruda, 9th, #8
Ruby Gomez, 9th, #7
Rahab Appel, 9th, #5
 
2022 Regular Season Schedule
 
Date Time Match-Up Win/Loss Location
8/16 5:30 PM UME @ Uplift Summit    1305 N. Center St, Arlington
8/20 5:30 PM Uplift Summit @ UME   3838 Spur 408, Dallas
8/30 5:30 PM Newman Cedar Hill @ UME   3838 Spur 408, Dallas
9/13 5:30 PM UME @ Uplift Hampton   8915 S. Hampton Rd, Dallas
 
Junior High Volleyball
 
Coach: Shelley Clark
 
 
Gate Fees for Home games: Adults $2, Students, Senior Citizens & Veterans $1, children under Kinder and UME Prep Staff are free
 
TCSAAL Junior High Premier District 8 - UME Prep, La Academia de Estrellas Dallas , A.W. Brown Leadership Academy Dallas, Great Hearts Academy Irving, KIPP Destiny Academy Dallas   
 
2021 Regular Season Red Team Schedule
 
Date Time Match-Up Win/Loss Location
9/7 6:00 PM Cleburne JCSA @ UME 2-0/Win 3838 Spur 408, Dallas
9/20 7:00 PM UME @ La Academia de Estrellas 2-1/Loss 4680 W. Kiest Blvd
9/24 5:30 PM UME @ A.W. Brown Academy 2-0/Win 5701 Red Bird Center Dr
9/27 6:30 PM Great Hearts Irving @ UME 2-0/Win 3838 Spur 408, Dallas 
10/1 5:30 PM UME @ KIPP Destiny 2-0/Win  1700 S. Main St, Duncanville
10/14 6:30 PM La Academia de Estrellas @ UME 2-1/Loss  3838 Spur 408, Dallas
10/21 6:30 PM KIPP Destiny @ UME 2-0/Win  3838 Spur 408, Dallas
10/25 6:30 PM UME @ Great Hearts Irving 2-1/Win  2550 Rental Car Dr
10/29 5:30 PM A.W. Brown Academy @ UME 2-1/Win  3838 Spur 408, Dallas

TCSAAL District 8 Record: 6-2
TCSAAL District 8 Runner-up
TCSAAL Regional Playoffs Play-In Round Game:
1 – November UME Prep vs. Pioneer Tech Mesquite; 2-0/Win
Game was played at UME Prep Dallas
TCSAAL Regional Playoffs Preliminary Round Game:
2 – November UME Prep vs. Founders Academy Flower Mound; 2-0/Loss

Game was played at Founders Academy Flower Mound

TCSAAL Regional Tournament Playoffs Sweet Sixteen

Overall Season Record: 8-3 

 

Date Time Match-Up Win/Loss Location
8/30 4:30 PM Newman Cedar Hill @ UME    3838 Spur 408, Dallas
 
Team Roster
Mary Austin Ignatz, 8th, #4
Genesis Hernandez, 8th, #7
Irene Garcia, 8th, #9
Adelyn McCain, 8th, #17
London Davis, 8th, #11
Wren Barker, 8th, #6
Mayra Gomez, 8th, #12
Madison Holland, 8th, #5
Alexis Carranza, 8th, #8
Abigail Reyes, 7th, #10
Ruth Flickner, 7th, #15
Jacie Melton, 7th, #13
Micah Phillips, 7th, #14
 
 
Junior High Volleyball
 
Coach: Whitney Gray
 
 
Gate Fees for Home games: Adults $2, Students, Senior Citizens & Veterans $1, children under Kinder and UME Prep Staff are free
 
TCSAAL Junior High Secondary District 2 - UME Prep, La Academia de Estrellas Dallas, Kingdom Collegiate Academy Dallas, Village Tech Duncanville, St. Anthony Academy Dallas  
 
2021 Regular Season Navy Team Schedule
 
Date Time Match-Up Win/Loss Location
9/20 6:00 PM UME @ La Academia de Estrellas  2-1/Loss 4680 W. Kiest Blvd 
9/23 5:30 PM UME @ St. Anthony Academy  2-1/Win 3732 Myrtle St, Dallas 
9/27 5:30 PM Village Tech @ UME 2-1/Win 3838 Spur 408, Dallas
10/6 5:30 PM St. Anthony Academy @ UME 2-0/Win  3838 Spur 408, Dallas
10/14 5:30 PM La Academia de Estrellas @ UME 2-1/Win  3838 Spur 408, Dallas
10/22 4:30 PM Kingdom Collegiate @ UME 2-1/Loss  3838 Spur 408, Dallas
10/25 5:30 PM UME @ Village Tech 2-0/Win  402 W. Danieldale Rd
10/26 5:30 PM UME @ Kingdom Collegiate 2-0/Loss  1708 N. Westmoreland Rd, Desoto

TCSAAL District 2 Record: 5-3
TCSAAL District 2 Runner-up
TCSAAL Regional Playoffs Semifinal Round Game:
4 – November UME Prep vs. Founders Academy Flower Mound; 2-0/Loss
Game was played at Founders Academy Flower Mound
TCSAAL Regional Tournament Playoffs Final Four

Overall Season Record: 5-4 

 
Team Roster
Sheila Hubbard, 8th, #10
Anndreana Guillen, 8th, #21
Natalia Sombrerero, 8th, #3
Zoey Brown, 8th, #26
Demia Villegas, 8th, #7
Madison Villalpando, 8th, #9
Madalyn Pool, 8th, #60
Makayla Mendez, 8th, #55
Camila Peralta, 8th, #15
Emilie Carmolinga, 8th, #5
Daniela Cano, 7th, #22
Caroline Correa, 7th, #8
Kamila Mireles, 7th, #12
Brandi Nelson, 7th, #27
Natalia Villarreal, 7th, #20