Ume Preparatory Academy

Track & Field » Track & Field

Track & Field

U M E Prep Eagles
 
Coaches: Todd Ignatz, Kyle Shaffer, Jamie Watts
 
Varsity Boys Team 
Name Grade
Kainan Joubert 12
Gary Walters 11
James Coulter 11
Tate Standard 11
Andrew Morgan 11
Cauvery Bammel 11
Rodrigo Queiroz 11
Isaac Perez 11
Levi Chun 10
Max Colvard 10
Noah Long 10
William Horton 10
Zach Johnson 10
Ben Kauffman 10
Andrew Horton 9
Matthew Mannix 9
Haden Reno 9
 
Varsity Girls Team
Name Grade
Caitlyn Stickney 12
Madeleine Colvard 12
Anastacia Basnyat 11
Selena Brown 11
Mikaela Graves 11
Miriam Graves 11
Cierra Guerrero 10
Andrea Chun 10
Niki Chun 9
Reagan Barget 9
Rebekah Kornelsen 9
Adah Vogel 9
Melanie Wynne 9
 
 
Junior High Girls Team
Name Grade
Chaya Vogel 8
Ella Guia 7
Emily Stanford 7
Clementine Hoffman 7
Lauren Weldy 7
Micaiah Joubert 7
Faith Hart 7
Preslee Hilliard 7
Soraya Joubert 6
Emily Graves 6
Claire Meinecke 6
Aaliyah Gipson 6
Sophia Ndjerareau 6
Hailey Daniels 6
 
 
Junior High Boys Team
Name Grade
Connor Chapman 8
Zach Perez 8
Aidan Pelkie 8
Ryland Steinert 8
Dominick Mejia 7
Gavin Garrett 7
Ethan Jeffery 7
Noah Chapman 6
Bennet Harris 6
Seth Raab 6
Carter Pelkie 6
Nathan Kornelsen 6
Solomon Fowler 6
Maximus Radillo
6

 
TCSAAL North Texas Region/State Qualifier Meet
Date: 3/3/18 
Location: Cross Timbers Middle School, Grapevine
Start time: 9:00am
 
TCSAAL State Championship Meet
Date: 3/24/18
Location: Georgetown High School
Start time: 10:00am
Kainan Joubert: State Runner-Up Varsity Boys Discus, 4th Place Shot Put
Levi Chun: State 3rd Place Varsity Boys Triple Jump
Emily Stanford: State Runner-Up JH Girls Discus
 
TCAF Region 2 Championship/State Qualifier Meet
Date: 4/7/18
Location: Central Junior High School Euless 
Start time: 8:30am
Kainan Joubert: Region 2 Champion Varsity Boys Discus
Adah Vogel: Region 2 Runner-Up Varsity Girls Triple Jump
N. Chun, A. Chun, A. Vogel, R. Barget: 4x100 Meter Relay: Region 2 3rd Place
 
TCAF State Championship Meet
Date: 4/21/18
Location: Springtown ISD Stadium
Start time: 8:30am
Kainan Joubert: State 4th Place Varsity Boys Discus; 5th Place Shot Put
Matthew Mannix: 5th Place Varsity Boys 800 Meter